• TASUTA TARNE alates 200€

 • Liigniiskuse mõju eluruumile. Probleemid ja ennetusmeetmed

  Liigne niiskus eluruumides võib tekitada mitmeid probleeme, millest kõige tavalisemad on hallituse, struktuurikahjustuste ja isegi terviseprobleemide tekkimine. Käesolevas artiklis vaatleme, kuidas liigne niiskus mõjutab eluruumi ja seal olevaid esemeid ning milliseid meetmeid saab võtta selle vältimiseks ja lahendamiseks.

  Liigne niiskus loob ideaalse keskkonna hallituse tekkeks. Need mikroorganismid võivad levida nii seintele, lagedele kui ka mööblile ja tekstiilidele. Hallituse esinemine mitte ainult ei kahjusta pindu, vaid võib ka halvendada siseõhukvaliteeti ja põhjustada terviseprobleeme.

  Liigne niiskus võib põhjustada struktuurikahjustusi, eriti puidust konstruktsioonides. Pikaajaline niiskuse mõju võib põhjustada puidu mädanemist, karkassi deformatsiooni ja isegi konstruktsioonide nõrgenemist ning lagunemist. See omakorda võib suurendada remondi- ja hoolduskulusid.

  Niiskus ei mõjuta ainult puitkonstruktsioone, vaid võib kahjustada ka metalliosi, nagu torud, kinnitusdetailid ja elektriseadmed. Metalli korrosioon võib põhjustada lekkeid, elektrikatkestusi ja muud tõsist kahju, mis võib ohustada nii inimeste turvalisust kui ka vara.

  Liigne niiskus võib põhjustada ka ebameeldivaid lõhnu ja õhukvaliteedi halvenemist. Niiske keskkond soodustab bakterite ja hallituse teket, mille tagajärjel võib tunda ebameeldivat kopituse lõhna. Lisaks võib niiske õhk põhjustada ka hingamisprobleeme ja allergiaid.

  Liigse niiskuse vältimise meetmed:

  1. Õige ventilatsioon:

  Tagage piisav ventilatsioon kõikides eluruumides, eriti niisketes ruumides, nagu vannituba ja ka köök. Hea ventilatsiooni puudumine võib tekitada tõsiseid probleeme ja nn seisvat õhku. Ka siis kui ventilatsioon on olemas, aga korteris/ruumis puudub värske õhu sissevool, siis sellisel juhul ei ole ventilatsioonist mingit kasu. Teatud olukorras on abiks ka regulaarne akende avamine või värske õhu tuulutusklappide paigaldus akendele, et tagada õhu liikumine ja liigse niiskuse eemaldamine, kuid üldiselt on selline lahendus ikkagi puudulik, kuna värske õhu sissevool on läbi tuulutusklappide ebapiisav. Kui aknale tekib kondents, või veelgi hullem – aknalauale „vee loik“ siis on see selge märk ruumi liigsest niiskusest. Pikapeale, kui kondentsi regulaarselt aknaraamidelt ja -nurkadest ei eemalda, võib kondentsi kogunemiskohtades märgata lõpuks hallitust.

  2. Veelekete kiire likvideerimine:

  Parandage kiiresti kõik võimalikud veelekked, et vältida niiskuse sattumist konstruktsioonidesse ja pindadesse. Ennetav hooldus vähendab niiskuskahjustuste riski.

  3. Niiskuse tõkestamine:

  Kasutage ehituse või remondi käigus õigeid materjale, ühte ja samasse süsteemi kuuluvaid tooteid, mis on omavahel testitud ning tootjapoolseid tööjuhiseid, eriti niisketes ruumides, nagu vannituba (vt Kiilto hüdroisolatsionitooteid SIIT) ja kelder. Hüdroisolatsiooni ja niiskustõkke abil saab vältida vee- ja niiskuse läbitungimist aluspõrandatesse ja seintesse.

  4. Õhukuivati kasutamine:

  Kasutage vajadusel õhukuivatit, et eemaldada liigset niiskust õhust ja säilitada sobiv niiskustase eluruumis. See on eriti oluline kõrge niiskusega ruumides, puuduliku ventilatsiooni korral või vihmaperioodidel. Tihtipeale peetakse piisavaks, kui õhukuivatit kasutatakse peale dushi all käimist, tegelikult aga, kui tegemist on niiske elamispinnaga näiteks soklikorrusel, siis tuleks ebapiisava ventilatsiooni korral kasutada õhukuivatit pidevalt.

  Kõige lihtsam liigse õhuniiskuse tuvastamiseks on soetada õhuniiskuse mõõtja. Liigseks õhuniiskuseks peetakse väärtust, mis on kõrgem kui 60%.

  5. Regulaarne hooldus ja kontroll:

  Tehke regulaarselt hooldustöid ja kontrollige ruume, kus niiskuskahjustuste oht on suurem. Varajane avastamine ja probleemide lahendamine aitavad vältida suuremaid kahjustusi ja kulukaid remonditöid.

  Vaata järele milliseid tooted hallituse eemaldamseks kasutada ja kuidas hooldada vannituba regulaarselt SIIT

  Kokkuvõttes on liigne niiskus eluruumides potentsiaalne oht nii vara kui ka tervise jaoks. Õigeaegne ennetamine ja kvaliteetsete materjalide ja õigete meetmete rakendamine on võtmetähtsusega, et vältida probleemide tekkimist ja tagada eluruumi turvalisus ja mugavus.

  Seotud tooted