• TASUTA TARNE alates 200€

  • Leiliruumi ehitus: kuidas tagada korrektne hüdroisolatsioon ja plaatimine?

    Leiliruumi pidevalt kõrge temperatuur seab kõrgemad nõudmised ka seal kasutatavatele ehitusmaterjalidele, sealhulgas ehituskeemia toodetele. Seetõttu tuleb leiliruumi puhul pöörata erilist tähelepanu nii tootja soovitustele toodete valikul kui ka õigetele töövõtetele, et leiliruumis kasutatav ehituskeemia sealsetes eksteemsetes tingimustes vastu peaks ja toimiks. 

    Põrandad

    Nagu teada, on leiliruumi alumises osas temperatuur madalam, mistõttu võib põrandal kasutada samu materjale, mida tavapärastes niisketes ruumides normaalsel temperatuuril. Kui leiliruumi põrandale paigaldatakse keraamilised plaadid, tuleb kindlasti teostada korrektne hüdroisolatsioon. See tagab, et aluskonstruktsioon püsib kuiv ning vesi suunatakse efektiivselt trappi.

    Väiksemates saunades, mis on mõeldud 2–4 inimesele, piisab tavaliselt ühest trapist pesuruumis. Leiliruumi sattuv vesi juhitakse kalde abil ukse alt pesuruumi, kust see jõuab trappi.

    Leiliruumi põranda veekindluse tagamiseks sobivad näiteks Kiilto Fibergum,  Keramix  ja Kerasafe hüdroisolatsioonilahendused, mis on mõeldud kasutamiseks kuni +70 °C juures.

    Kui saun asub talvel kütteta ruumis, tuleks valida kahekomponentne Keramix hüdroisolatsioonimastiks, mis säilitab oma omadused ka miinustemperatuuridel.

    Hüdroisolatsioon kantakse kogu põrandale ning tõstetakse vähemalt 100 mm kõrgusele seinale, keraamilistest plaatidest sokli taha.

    Kui aluspõrand on sile ja tugev betoon, sobib see hästi ka lõppviimistluseks. Alternatiivina võib põrandat katta PVC-kattega, mille kinnitamiseks sobivad näiteks Kiilto Extra või Floor Plus liimid.

    Kerisealune

    Puuküttega kerise alla hüdroisolatsiooni tavaliselt ei paigaldata, kuna kõrge temperatuur, mis tuleneb tulekolde kuumusest, võib kahjustada hüdroisolatsioonikihti. Selle asemel tehakse alusbetoonile kõrgendus või kasutatakse spetsiaalset terasest kaitsealust.

    Elektrikeriste puhul sellised piirangud puuduvad – need võib paigaldada otse plaaditud põrandale, ilma eraldi konstruktsioonita.

    Seinad

    Kuna soe õhk liigub ülespoole, on leiliruumi seinad – eriti kerisetaguse ümbrus – oluliselt suurema kuumuskoormuse all kui põrand. Seetõttu ei tohi seinte voodrilaudade all kasutada nakkedispersiooni ja hüdroisolatsiooni, kuna nende kasutamiseks puudub seal vajadus ja nõue ning üldiselt need materjalid ei talu pidevat üle +70 °C temperatuuri.

    Tavaliselt kaetakse leiliruumi seinad puitlaudisega. Erandiks on aga kerise tagune pind, kus tuleb tuleohutuse tagamiseks kasutada kuumuskindlat materjali – sageli kasutatakse selleks keraamilisi plaate.

    Kerisetagune

    Kerisetaguse seina viimistlemiseks sobib tulekindel ja plaatimiseks mõeldud tsementkiudplaat. Selle kinnitamisel tuleb jälgida, et karkassi postide vahe ei ületaks 400 mm, tagamaks vajaliku jäikuse ja stabiilsuse.

    Kui kerise taha soovitakse paigaldada plaate, näiteks sauna sobivaid dekoratiivkive, võib pinna vajadusel enne tasandada tsemendipõhise seinatasandusseguga, näiteks Kiilto TT -ga. See loob ühtlase ja sobiva aluspinna edasiseks plaatimiseks.

    Oluline on meeles pidada, et aluspinda ei tohi enne tasandamist ega plaatimist katta nakkedispersiooniga. Soovi korral võib aluspinna imavust vähendada veega niisutades.

    Tavalised plaadiliimid taluvad pidevat kõrget temperatuuri kuni +80 °C ning lühiajaliselt (1–2 tundi) ka kõrgemaid temperatuure. Kuid leiliruumis võib temperatuur püsida pikalt ka +100 °C juures, mis võib põhjustada tavapärase plaadiliimi enneaegset nn. vananemist ja plaatide lahtitulekut.

    Seetõttu sobib kerisetaguse ala plaatimiseks kõige paremini Kiilto Highflex S2 DF, mis on spetsiaalselt välja töötatud ja testitud kestma kuni +100 °C temperatuuril. Selle valge värv teeb segu sobivaks ka heledate looduskivide kinnitamiseks. Kui kasutatakse tumedaid kive, mida ei vuugita, saab segu tooni tumedamaks muuta, lisades 10 kg liimi kohta 1 kg musta tsemendipõhist vuugisegu – nii ei jää valge liim plaatide vahelt paistma.

    Tänu kergele sideainele on Kiilto Highflex S2 DF plaadiliimil oluliselt väiksem materjalikulu – 2,5 kg väikepakendist piisab umbes 3 m² pinna plaatimiseks, kui kasutada 6 × 6 mm hambulist segukammi.

    Kuna kerise tagune kuulub ekstreemsete kasutustingimustega alade hulka, on oluline tagada plaatide 100% kaetus seguga. Selleks tuleb segu kanda nii aluspinnale kui ka plaadi tagaküljele.

    Kui on vaja paigaldada üksikuid plaate on heaks abivahendiks Kiilto Premium montaažiliim, mis pakub tugevat kohest naket ning talub ka hästi kuumust.

    Leiliruumi keraamiliste plaatide või looduskivide vuukimiseks sobivad Kiilto Pro Tile Grout vuugitäidis ja Kiilto Pro Floor Tile Grout põrandavuugitäidis. Korrektselt paigaldatud plaat tagab ka vuugitäidise vastupidavuse – see ei pragune ega hakka murenema. Leiliruumi põrandaplaadi ja keraamilisest plaadist sokli vahelise vuugi elastseks tihendamiseks sobib hästi Kiilto Pro Sanitary Silicone sanitaarsilikoon, mille temperatuuritaluvus on +120˚C ja hallidel toonidel isegi +150˚C.

    Lisainfo: info@floorcovering.ee või +3725175490

     

    Seotud tooted