Suure tõenäosusega on meist paljud hallituse probleemiga kokku puutunud ning murdnud oma pead, miks ja kuidas see on tekkinud. Kui vannitoa erinevatesse liitekohtadesse kasutatakse silikooni, siis üsna tihti juhtub, et vanni, kraanikausi või dušinurga serva paigaldatud silikoonil näeb ajapikku hallitustäppe.
Millest tekib üldse hallitus? Hallitusseente eosed vajavad eluks niiskust, soojust ning toitu naha- ja seebitükikeste, tolmu ja mustuse näol. Siseruumides tekib hallitus peamiselt ebapiisava või olematu ventilatsiooni või liigse niiskuse tulemusel. Seega ongi kõige soodsam koht hallitusele just niisked ruumid.
Kui hallitusele on keskkond soodne, siis tihtipeale tekivadki esimesed märgid silikoonile ja vuugile ja seda ikka kohtades, kus pinnad puutuvad kokku pidevalt veega, mustusega, pesuvahenditega jne. Kui soodsates tingimustes ehk siis puhtas, soojas ja hea ventilatsiooniga vannitoas püsib silikoon näiteks kenana kuni viis aastat, siis mõnikord kipub silikooniriba muutma värvi ja määrduma liiga kiiresti. Miks? Esmalt kiputakse süüdistama ikka toodet, kuid põhjus on tegelikult juba öeldud: sellises pesuruumis pole tõenäoliselt piisavalt hea ventilatsioon ning teiseks tuleks kasutada efektiivseid silikooni jaoks mõeldud puhastusvahendeid. Silikooni paneb hallitama seda ümbritsev liigniiske keskkond ja sellele pidevalt sattuv mustus, mitte silikoon ise ei hallita. Heaks võrdluseks võiks vaadata silikooni riba näiteks vannitoa teises seinas, mis pesuvee ja mustusega kokku ei puutu, ilmselt leiate, et sellel hallitusmärgid täiesti puuduvad ja silikoon on kaunis ka peale mitmeid aastaid.
Selge on see, et dušinurk vajab regulaarset puhastamist, kuid kui silikoonile on hallituse märgid juba tekkinud, võiks proovida nende eemaldamist desinfitseerivate kloori sisaldavate vahenditega. Kui aga peale puhastamist sama mure naaseb ning hallitustäpid on kiired silikoonile tagasi tulema, tuleks hakata otsima siiski probleemi tekkekohta. Üheks võimaluseks on kergitada ruumi temperatuuri ning parandada õhuliikuvust, sest nagu juba öeldud, siis hallitus elab enamasti sellistes kohtades, kuhu koguneb hallitusseenetele meeldiv niiskus, seebijäägid ning tolm. Korduva probleemi puhul või kui puhastamine ei õnnestu, võiks mõelda ka silikooni väljavahetamisele.
Järgmises postituses räägime täpsemalt milliseid puhastusvahendeid võiks vannitoa igapäevahoolduseks kasutada ning millised võtta appi siis, kui hallitus on juba tekkinud.