• TASUTA TARNE alates 200€

  • Plaatimise ABC ja tüüpilised vead

    Plaatimine on kunst, mis nõuab täpsust ja hoolikat planeerimist. Kuigi see võib tunduda esmapilgul lihtne, on mitmeid nüansse, mis võivad mõjutada lõpptulemust. Siin on mõned olulised punktid, mida meeles pidada, et vältida levinud vigu ja saavutada parim võimalik tulemus.

    Üks kõige olulisemaid samme plaatimisel on plaadijaotuse planeerimine. Kui see jääb tegemata või tehakse puudulikult, võib lõpptulemus mitte kõige paremini õnnestuda. Näiteks, lõigatud plaadi suurus nurkades peaks olema vähemalt kolmandik plaadi kogusuurusest. See tagab ühtlase ja esteetilise välimuse.

    Nurgaplaatide vahel peab vuugi laius olema vähemalt 3 mm. Selleks on soovitatav kasutada elastset silikooni, mis võimaldab vuugil liikuda ja vältida pragunemist. Samuti on oluline järgida plaadisegu ette antud lahtiolekuaega ja arvestada töötingimustega segu ette kammides. Segu ette kammimine liiga suures ulatuses võib põhjustada segu kuivamist enne, kui plaadid paika saavad.

    Aluspinna ettevalmistus on kriitilise tähtsusega. Suured ebatasasused tuleks korrigeerida enne plaatimist, näiteks kiirplaadiseguga. Plaadisegu kasutamine aluspinna ebatasasuste korrigeerimiseks plaatimise käigus ei ole soovitatav, kuna see võib põhjustada plaadi ebaühtlast paigaldust ja hilisemaid probleeme, lisaks on plaate märkimisväärselt lihtsam paigaldada, kui aluspind on sile.

    Plaadi tagune peab olema seguga korralikult kaetud. Seinal peaks katvus olema umbes 80% ja põrandal 100%. Ebapiisav katvus võib põhjustada plaadi lahtitulekut ja vähendada plaatimise vastupidavust.

    Ka plaadisegu valik on oluline. Segu valikul tuleb arvestada aluspinna, plaadi ja hilisema kasutuskeskkonna iseärasustega. Näiteks, mitteimaval aluspinnal ja nõudlikes tingimustes tuleks kasutada segu, millel on kõrgem liimisisaldus. Liiga madala liimisisaldusega segu võib põhjustada plaadi lahtitulekut ja vähendada plaatimise vastupidavust. Plaadisegudega saab tutvuda SIIN.

     

    Täiendavad levinud veakohad

    Lisaks eelnevalt mainitud vigadele on veel mitmeid levinud eksimusi, mida tuleks vältida:

    1. Plaadisegu vähene segamine: Kui segu ei ole korralikult läbi segatud ja on tükiline, võib see põhjustada ebaühtlast nakkumist ja plaadid võivad hiljem lahti tulla.
    2. Kehv vuukimine: Vuugisegu peaks olema ühtlaselt jaotatud ja vuugitäidis tuleb suruda vuugi põhjani välja.
    3. Plaadisegu liiga paks või liiga õhuke kiht: Liiga paks plaadisegu kiht põhjustab plaatide ebaühtlast paigaldust. Liiga õhuke segu kiht ei pruugi tagada üldse piisavat nakkumist, seda eriti põrandaplaatide puhul, mis peavad taluma suuremat koormust, kui seinaplaadid.
    4. Ruumi liiga varajane kasutuselevõtt: Kindlasti tuleks jälgida tootja poolset lõplikku kuivamisaega materjalidele, seda nii plaadisegu, vuugi kui ka silikooni puhul.
    5. Valed tööriistad: Plaatimise tööriistad, nagu segukammid ja vuugiliiba ja ka plaadilõikur peaksid olema õigesti valitud ja kasutatud. Valede tööriistade kasutamine ei anna head tulemust.

     

    Plaatimine nõuab hoolikat planeerimist ja täpset teostust. Oluline on arvestada nii plaadijaotuse, vuugi laiuse, segu kasutamise kui ka aluspinna ettevalmistusega. Järgides neid põhimõtteid, saab vältida levinud vigu ja saavutada kaunis ning vastupidav tulemus.

    Lisainfo: info@floorcovering.ee